Braket ve invisalign Tedavisinden Hangisi Sizin için Doğru Seçenek?

Hem diş telleri hem de invisalign dişleri düzeltmeye yardımcı olabilirken, her birinin artıları ve eksileri nelerdir?

Aşağıdaki ayrıntılı parantezler ile invisalign ve braket karşılaştırma tablosuna bir göz atın.

    BRAKET    Vs.    INVISALIGN
Metal ve şeffaf (porselen, cam safir) braket olarak iki kategoriye ayrılır. Metaller görümür şeffaf braketler daha az görünür.RenkŞeffaf bir plaktır neredeyse görünmezdir.
Ortalama 1 ve 2 yıl arasında sürer.Tedavi süresiOrtalama 6 ay ve 1 sene arasında sürer.
Gün içerisinde ne yersen ye fırçalama tekniği vardır bazen 5 bazen 3 değişebiliyor.BakımSabah akşam dişler fırçalanmalı ve akşamları plaklar temizlenmeli.
Yaklaşık olarak her ayKontrol süreleriDeğişiklik gösterilebilir. Bazen 3 ay bazen 5 ay hastanın durumuna bağlıdır.
Çok daha karmaşık vakalarda etkilidir. Sabit yapıştırıldığı için kişinin disiplinine bırakmadan tedavi eder.  Düzenli fırçalama ve arayüz fırçası kullanımının yanı sıra ekstra temizlik adımları gerekirArtılarGörünmez Çıkarılabilir Yeme-içme kuralları yok Sürekli fırçalama kuralı yok Plakların verebileceği herhangi bir rahatsızlık yok
  Teller, braketler veya diş hareketlerinden dolayı biraz ağrı, yara veya rahatsızlık olabilir   Yapışkan, sert yiyecekleri yemekte zorluk çekebilir Yeme içme kuralları vardırEksilerSu dışında herhangi bir şey yemeden veya içmeden önce çıkarılmalıdır. Takip ve düzenli kullanımı gerektiren bir tedavidir. Plakların temizliğine özen gösterilmelidir.
Düzenli olarak sert temas sporları yapan hastalar Diş fırçalamakta zorlanan hastalar Her ay gelemeyecek hastalar Şehir dışı ve yurtdışında yaşayan hastalar Ağrı eşiği çok düşük olan hastalar    Kimler için ideal değildir.Plakları takma süresine uymayan hastalar Ağızda sayıca fazla köprü ve implant olan hastalar Kontrol ve takip disiplinini sağlayamayan hastalar