Diş Teli Fiyatları 2024

Ortodontik tedavi fiyatı, Diş teli tedavisi dişlerin üzerine braket adı verilen materyallerin yapıştırılmasıyla dişlerdeki çapraşıklıkların zaman içerisinde (ortalama 18 ay) düzeltildiği bir tedavidir. Diş teli fiyatları günümüzde 50.000-80.000 TL arasında değişir (Türk Dişhekimleri Birliği 2024 yılı fiyat tarifesi esas alınmıştır). Peki bu değişkenliğin sebebi nedir? Şimdi sizinle diş teli fiyatlarındaki farklılıkların sebeplerini paylaşacağız:

  1. Kullanılan materyalin  CİNSİ
  2. Kullanılan malzemenin (braket, yapıştırıcı,titanyum tel) KALİTESİ
  3. Dişlerdeki çapraşıklığın MİKTARI
  4. Tedavi SÜRESİ
  5. Yapılan tedavide PROFESYONELLİK

 

1. KULLANILAN MALZEMENİN CİNSİ

  Diş teli fiyatında diş teli tedavisinde kullanılabilecek alternatif braket çeşitleri farklıdır. Kullanılabilecek diş telleri arasında; hareketli, takılıp çıkartılan apareyler, estetik braketler, cam-safir görünmeyen braketler, metal-titanyum braketler, damon system braketler, self-ligating (fast braces) diye adlandırılan kendinden kilitli braketler ve son olarak ta görünmeyen şeffaf hizalayıcılar (invisalign sistemleri). Bu malzemelerin fiyatları farklı olup, diş teli tedavisinin fiyatları da hangisinin kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir.

2. KULLANILAN MALZEMENİN KALİTESİ

  Her sektörde olduğu gibi diş teli sektöründe de tedavi maliyetini azaltmak amacıyla Çin Malı malzemeler üretilmektedir. Bu malzemeler tedavi maliyetini % 70-80 oranında düşürürler ancak  malzeme kaliteleri sebebiyle istenilen verimi sağlamazlar. Ve ne yazık ki bu tarz malzemelerin sağlık bakanlığı onayı bulunmamaktadır.

 3. DİŞLERDEKİ ÇAPRAŞIKLIK MİKTARI

  Dişlerdeki çapraşıklığın miktarı arttıkça kullanılan malzeme yelpazesi ve harcanan emek büyümektedir. Bu da tedavi maliyetini artırır.

4. TEDAVİ SÜRESİ

  Örneğin; sadece üst dişlerde hafif derecede çapraşıklığı olan bir hastanın 6 ay gibi bir sürede tedavisi bitiyorken, alt ve üst dişlerinde çene uyumsuzluğu ile birlikte yaygın çapraşıklık olan bir hastanın tedavisi 2-3 yıl sürebilir.

5. TEDAVİ PROFESYONELLİĞİ

  Bu konu üzerinde başlı başına yazı yazılacak geniş bir konudur. Kısaca diş teli tedavisi hastaya hem daha güzel bir gülüş kazandırmalı hem de rahat bir kullanım kazandırmalıdır. Genellikle hastaların ilgilendikleri birinci kısım olduğu için ikinci kısım bazı kliniklerde yeterince sağlanmaz. Halbuki ikinci kısım birinci kısmın devamlılığı için şarttır. Yani düzelen dişlerin yeni konumunu koruyabilmeleri için alt ve üst dişlerin anahtar kilit uyumu gibi uyum çerisinde olması gerekir. Ayrıca diş teli tedavisi 2 kısımdan oluşmalıdır. Bular aktif tedavi ve pekiştirme tedavisi diye isimlendirilir. Aktif tedavi dişlerdeki yamuklukların düzeltildiği ve güzel bir gülüş kazandırıldığı kısım iken pasif kısımda dişlerdeki düzelmenin tekrar bozulmasına engel olmaktır. Yani diş telleri çıktığında diş teli tedavisi bitmez, sadece aktif tedavi biter. Pasif tedavi halen devam ediyordur. Profesyonel bir diş teli tedavisinde uygulanması gereken prosedür budur. Bu da malzeme maliyetini, tedavi süresini ve harcanan emeği, dolayısıyla da tedavi maliyetini artırır.

Diş teli fiyatı 2024, Ortodonti fiyatı 2024, İzmir ortodonti ücreti, diş teli fiyatları,