Fark Ettiniz mi ?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş ve çevre yapılarının düzensizliklerini, kişilerin yüz kemikleri ve dudak, yanak, dil gibi yumuşak dokuları ile estetik ve fonksiyonel açıdan uyumlu hale gelecek şekilde düzelten diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Ortodonti Uzmanı Kimdir?

Ortodontik tedavi planlanırken pek çok faktörün detaylı analizleri ve değerlendirmeleri yapıldıktan sonra hekimin bilgi ve tecrübeleri de göz önüne alınarak her hasta için en uygun olacak tedavi planlanır.

Bu planlamayı ve uygulanacak tedaviyi en sağlıklı ve kalıcı şekilde yapacak ve sonlandıracak hekim mutlaka bir Ortodonti Uzmanı olmalıdır. Ortodonti uzmanı diş hekimliği Fakültelerinden mezun olduktan sonra Ortodonti Anabilim Dalı’nda en az 4 yıl uzmanlık eğitimi almış hekimdir.

Doktorumun ortodonti uzmanı olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Ortodonti uzmanı olduğunu gösterir Uzmanlık veya Doktora belgesini sorabilir veya Türk Ortodonti Derneği’nin web sayfasından Doktorunuzu Bulun kısmında doktorunuzun adını yazıp aratabilirsiniz. İzmir bölgesi için ayrıca bizim sayfamızdan da platformumuza üye olan ortodonti uzmanlarını aratabilirsiniz.

Neden Diş Hekimi’ne değil de Ortodonti Uzmanı’na gitmeliyim?

Çünkü ortodonti eğitimi diş hekimliği eğitimi içerisinde oldukça kısıtlı şekilde yer alan, asıl eğitimin 4-6 yıllık doktora veya uzmanlık süresince verildiği bir programdır. Ortodontik tedavi planlaması, yürütülmesi ve en uygun şekilde tamamlanması ancak bu uzmanlık eğitimini tamamlamış, yeterince bilgi ve tecrübe edinmiş hekimler tarafından yapılmalıdır.