Invisalign (Şeffaf Plak) Sık Sorulan Sorular

 > Blog >  Invisalign (Şeffaf Plak) Sık Sorulan Sorular

Invisalign (Şeffaf Plak) Sık Sorulan Sorular

0 Comments

Teknoloji

Kullanılan teknoloji kaç yaşında?

1945 yılında, Dr. H. D. Kiesling, ileride modern teknolojinin, kapsamlı bir ortodontik tedavi için gerekli hareketlerin oluşmasını sağlayacak bir dizi diş konumlandırıcı ve hizalayıcı kullanılmasına olanak sağlayacağını hayal etti. Bugün Align Technology, kişiselleştirilmiş şeffaf plaklar serisi Invisalign’ı üretmek üzere gelişmiş bilgisayar teknolojisini kullanmaktadır. Hasta, serideki plakları sırayla kullanarak hem üst hem alt dişlerin zaman içerisinde hareket etmesini sağlar.

ŞEFFAF PLAKLAR (hizalayıcılar)

Hizalayıcılar hangi maddeden üretilir ve nasıl görünür?

Neredeyse görünmez plaklar, Invisalign Sistemi için özel olarak geliştirilen, güçlü, tıbbi sınıf, termoplastik malzemeden üretilmiştir. Hizalayıcılar sizin için özel olarak üretilir ve dişlerinizin üstüne sıkı bir şekilde oturur. Böylece konforunuza ve yaşam kalitenize hiçbir olumsuz etkisi olmaz.

Invisalign Yapan Doktorlar

Invisalign’a nasıl başlarım?

İlk muayene için arama motoruna bölgenizin ismini yazarak bir invisalign ortodonti doktoru bulun ve  randevu alın.

Invisalign tedavisi için herhangi bir dental hekime gidebilir miyim?

Invisalign Sistem neredeyse tüm tedavi yaklaşımlarıyla kullanılabilse de, özel eğitim gereklidir. Invisalign Sistem ile hastalarını tedavi etmek isteyen tüm ortodontistlerin ve diş hekimlerinin özel eğitim alması gereklidir. Bu konuda tecrübe çok önemlidir.

Tedaviye başladıktan sonra kontroller için Invisalign doktorumdan hangi sıklıkla randevu almalıyım?

Hastalar, tedavinin planlanan şekilde ilerlediğinden emin olmak ve bir sonraki hizalayıcı setlerini almak için genelde 6-8 haftada bir diş teli uzmanı ile görüşür; fakat
tedavinize bağlı olarak son kararı doktorunuz verir. Sizin yaşam tarzınıza, işinize ve yaşadığınız ülkeye göre de bu süre değişebilir.

Tedavi süreci

Invisalign nasıl çalışır?

Invisalign plaklar dişlerinizin dikkatli biçimde kontrollü hareketlerle hareket etmesini sağlar. Geleneksel braketlerin aksine, invisalign sadece her plağın sağladığı hareket miktarını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda hareketin zamanını da kontrol eder. Böylece, her aşamada, o aşama için geçerli invisalign tedavisi planına uygun şekilde, sadece belirli dişler hareket eder. Sonuçta etkili bir güç uygulama sistemi elde edilir.

Invisalign tedavisi ne kadar sürer?

Toplam süresi tedavinin karmaşıklığına bağlıdır ve genellikle
klasik braket tedavilerine benzerdir. Genellikle 1 yıl kadardır. Muayene esnasında, ortodonti uzmanınız  size daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Invisalign tedavisi ağrılı mıdır?

Bazı kişiler, her yeni tedavi aşamasının başlangıcında, yeni bir hizalayıcı takıldığı zaman birkaç gün boyunca geçici küçük bir rahatsızlık hissi yaşayabilir. Bu normal bir durumdur ve genelde baskı hissi şeklinde tarif edilir. Bu, şeffaf plakların işe yaradığının ve dişleri son hedeflerine doğru hareket ettirdiğinin bir işaretidir. Kesinlikle ağrı kesici alınacak bir durum değildir.

Invisalign tedavisi tamamlandıktan sonra pekiştirme gerekli midir?

Dişleri yeni pozisyonlarında sabit tuttuğu için herhangi bir ortodontik tedaviden sonra pekiştirme takmak önemli bir adımdır. Dişlerin ideal pozisyonda kalmaları için, uzman diş hekimi tarafından yönlendirildiği şekilde retainer takmak en doğrusudur. Birçok durumda, son plaklar, muhafaza seçeneği belirlenene kadar geçici tutucu olacaktır. Doktorunuz daha uzun dönemli tutucu seçenekleri önerebilir.

Tedavi için uygunluk

Bir kişiyi otomatik olarak uygun hasta tanımından çıkaran belirli diş rahatsızlıkları var mı?

Hayır, invisalign tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınıza yalnızca doktorunuz  karar verebilir.

Köprüler invisalign tedavisini etkiler mi?

Köprüler iki veya daha fazla dişi sıkı bir şekilde birleştirdiği için dişlerin hareket etmesini büyük oranda engeller. Doktorunuz köprülerin tedavinizi etkileyip etkilemeyeceğine karar verecektir.

Porselen kaplamalar invisalign tedavisini etkiler mi?

Kronlar (diş kaplamaları) genelde şeffaf plak tedavisini etkilemez. Fakat bazı durumlarda, invisalign tedavisinde belirli diş hareketlerini sağlamak için ataşman denilen küçük, diş renginde bileşikler dişe bağlanır, bu bileşiklerin kronlara bağlanması dişe bağlanmasından daha zordur. Bu durumlarda kronların konumunun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bir invisalign yapan doktorunuz  size bu konuda daha fazla bilgi verebilir.

Invisalign tedavisi dişlerin arasındaki boşlukları kapatabilir mi?

Kesinlikle. Şeffaf plak ile dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması
oldukça kolaydır.

TME (Çene Eklemi) invisalign tedavisini etkiler mi?

Çene eklemi sorunu olan kişiler çeşitli sorunlar yaşar; bu sorunların bazıları invisalign gibi araçlar ve tedaviler ile ağırlaşabilir, bazıları iyileşebilir veya aynı kalabilir. Tedavinizin TME sorununuzu olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmek için bir doktorunuza danışın.

Braketlerim çıkarıldığından bu yana dişlerim kaydı. Invisalign tedavisi bunu düzeltebilir mi?

Invisalign genellikle braketlerden sonra oluşan küçük çaplı bozulmaları da düzeltebilmektedir.

Şu anda braket takıyorum. Invisalign tedavisine geçebilir miyim?

Çok sayıda hasta braket ve invisalign sistemi kombinasyonu ile tedavi edilmektedir. Sizin için en iyi tedaviye karar vermek için diş doktorunuza danışın.

Ağız sağlığı

Doktorun Invisalign Sistemi ile tedavi edebilmesi için hasta en az kaç yaşında olmalıdır?

Deneyimli bir doktor invisalign sistemini yetişkinlerin büyük bir kısmının ve gençlerin dişlerini düzleştirmesinde kullanabilir. Ergenlik çağındaki gençler için, doktorunuz ile konuşup şeffaf plak tedavi seçeneğinin çocuğunuz için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Genellikle ergenlik çağı tedavi için uygundur.

Tedavi sırasında ne yiyebileceğim konusunda kısıtlamalar var mı?

Hayır. Geleneksel tellerin ve braketlerin aksine, yemek ve içmek için plaklarınızı  çıkardığınız için invisalign sistemi ile tedavi sırasında ne isterseniz yiyebilirsiniz. Bu aynı zamanda her yemekten sonra normal ağız hijyeninizi sürdürmeniz için plaklarınızı takmadan önce dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı kolaylaştırır.

Invisalign tedavisi ile yaşamak

Plaklarımı temizlemenin en iyi yolu nedir?

Plaklarımı temizlemenin en iyi yolu fırçalamak ve ılık suda durulamak ve invisalign temizleme kristallerini veya özel temizleme tabletleri kullanmaktır. Ağız hijyeninizi korumak için her yemekten sonra plakları yeniden takmadan dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Gece yatmadan önce plaklarınızın içerisine bir damla sıvı sabun damlatıp plaklarınızı da fırçalayabilirsiniz.

Tedavi sırasında ne yiyebileceğim konusunda kısıtlamalar var mı?

Hayır. Geleneksel tellerin ve braketlerin aksine, yemek ve içmek için plaklarınızı çıkardığınız için invisalign sistemi ile tedavi sırasında ne isterseniz yiyebilirsiniz. Bu aynı zamanda her yemekten sonra normal ağız hijyeninizi sürdürmeniz için plakları takmadan önce dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı kolaylaştırır.

Plakları ne sıklıkta takmalıyım?

Tavsiye edilen kullanım günde 22 saattir.

Plakları takmak konuşmayı etkiler mi?

Hastaların büyük çoğunluğu konuşmaya etkisinin olmadığını bildirmiştir. Ancak, klasik ortodontik araçlarla olduğu gibi, ağızda yeni bir şey olması ile ilgili başlangıçta alışma süreci olacaktır.

Plakları takarken sigara içebilir miyim?

Plakların lekelenmesine veya renk değiştirmesine neden olabileceği için plak takarken sigara içmek önerilmez.

Plakları takarken sakız çiğneyebilir miyim?

Sakız yapışabileceği için plakları takarken sakız çiğnemek önerilmez. Tüm atıştırmalar ve öğünler için tutucuları çıkarmanız önerilir.

Plaklarımı temizlemenin en iyi yolu nedir?

Plaklarımı temizlemenin en iyi yolu fırçalamak ve ılık suda durulamak ve invisalign temizleme kristallerini veya özel temizleme tabletleri kullanmaktır. Ağız hijyeninizi korumak için her yemekten sonra plakları yeniden takmadan dişlerinizi fırçalamanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir