Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisiyle İlgili Sorular

 > Blog >  Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisiyle İlgili Sorular

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisiyle İlgili Sorular

0 Comments

https://www.youtube.com/watch?v=q6iBAG57K9A&t=13s

Şeffaf Plak Tedavisiyle İlgili Sorular

Ortodonti tedavisinde gelişen yöntemlerden biri olan şeffaf plak tedavisi, metal diş telleri yerine tercih edilir konuma gelmiştir. Diş çapraşıklığı sorununu ağrı ve acısız şekilde sonlandırmak isteyen hastalar, tedavi sürecinin estetik görünüme olumsuz etkisini ortadan kaldıran şeffaf plak tedavisini seçmektedir. Dışarıdan fark edilmeyen şeffaf plaklar hastanın gülüşünü gizlemeye gerek duymasını engellemekte, konforlu bir ortodonti tedavi süreci sunmaktadır.

Şeffaf Plakların Diş Telinden Farkı Nedir?

Ortodonti tedavisinde yaygın olarak kullanılan metal diş tellerinin başlıca problemi hastaya ağrı ve acı hissi yaşatmasıdır. Ağrı ve acı hissini neredeyse tamamen ortadan kaldıran şeffaf plak tedavisi aynı zamanda dışarıdan fark edilemeyecek bir görüntüye sahiptir. Diş telinden farklı olarak takılıp çıkartılabilme özelliğine sahip olan şeffaf plaklar, hastaya istediğini yeme içme özgürlüğü ve ağız bakımını kolayca yapabilme konforunu sunmaktadır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Görünmez Olabiliyor?

Klasik diş teli tedavisinden farklı olarak tasarlanan şeffaf plaklar yapısı gereği hastanın dişleriyle birebir uyum içerisine girebilmektedir. Dişlerle uyumlu şekilde ağız içerisinde yer alan plak şeffaflığı sayesinde görünmez olabilmektedir. Dışarıdan fark edilmesi güç olan şeffaf plak tedavisi genellikle ileri yaşlarda ortodonti tedavisi olmayı düşünen hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf Plaklar İstenilen Zamanda Çıkartılabilir Mi?

Şeffaf plakların diş tellerine göre sunmuş olduğu avantajlardan biri takılıp çıkartılabilme özelliğine sahip olmasıdır. Özellikle yemek yeme ve ağız bakımı yapılacağı esnalarda çıkartılması hastaya oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ancak şeffaf plak gün içerisinde en az 20-22 saat boyunca ağızda takılı kalmalıdır. Aksi takdirde tedavi süreci olduğundan uzun sürebilmekte ve istenilen sonucun elde edilmesi zorlaşabilmektedir. Hastanın özel günlerinde doktor bilgisi dahilinde şeffaf plakları çıkartabilmesi ne mümkündür.

Şeffaf Plak Tedavisine Nasıl Başlanır?

Diş hekiminden alınan randevu sonucunda hastanın muayene esnasında diş ölçüleri alınmaktadır. Ancak öncesinde hastanın tedavisi için şeffaf plak uygulamasının uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmektedir. Uygun görülen hastaların dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra laboratuarlarda hastaya özel olarak şeffaf plak hazırlanmaktadır. Hasta, tedavi başlangıcında tedavi sürecinin sonundaki dişlerinin nasıl olacağını dijital 3 boyutlu görüntülemeler sayesinde görebilmektedir. Şeffaf plaklar bir sonraki muayenede hastaya takılmakta ve hastanın diş çapraşıklığının durumuna göre tedavi 3 ila 5 ay arası sürebilmektedir.

Şeffaf Plak Nasıl İşe Yarıyor?

Şeffaf plak uygulaması yapılarak başlanan ortodonti tedavisinde plaklar tamamen kişiye özel olarak üretilmekte, diş ölçüsüne uygun olarak tasarlanmaktadır. Şeffaf plak teknolojisinde herhangi bir diş teli ya da braketlerin kullanımı söz konusu değildir. Şeffaf plaklar diş teli ve braketlerin işlevini yerini getirerek dişleri kademe kademe hareket ettirmektedir. Hesaplanan hareketler tedavi sürecinde yerine geldiğinde istenilen görüntü elde edilmiş olmaktadır.

Şeffaf Plak Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Şeffaf plakların vaat etmiş olduğu öncelikli fayda dışarıdan görünmeme özelliğine sahip olmasıdır. Görünmez oluşunun katmış olduğu avantajlar; özellikle çocuk ve genç neslin diş teli tedavi sürecinde oluşan görüntü farklılığını ortadan kaldırmasıyla psikolojik olarak olumsuz etkilenmesini önlemektedir. Aynı zamanda ileri yaşlarda ortodonti tedavisine başlayacak olan hastaların görüntü farklılığına maruz kalması engellenmektedir. Ayrıca takılıp çıkartılabilme özelliği sayesinde hastalar rahatça yemek yeme ve ağız bakımı yapma özgürlüğüne sahiptir.  Şeffaf plaklar konuşmada herhangi bir bozukluk meydana getirmemekte ve tedavi süreci diğer yöntemlere göre oldukça kısalmaktadır. Son olarak, tedaviye başlandığında hissedilen ağrı ve acılar şeffaf plaklar ile en aza indirgenmiştir.

Şeffaf Plak Tedavisiyle İlgili Detaylar

Ortodonti tedavisine başlamayı düşünen veya tedavi süreciyle alakalı detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler tarafımıza ulaşarak uzman görüşleri elde edebilmektedir. Şeffaf plaklar ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için iletişim bilgilerinden tarafımıza ulaşmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir