Çene Ortopedisi Tedavisi

Çene Ortopedisi Tedavisi Hakkında

Alt ve üst çenenin birbiriyle veya yüz hatlarıyla olan uyumsuzluğunu düzeltme uygulamaları çene ortopedisinin alanıdır.  Ortodonti, diş dizilerinde oluşan bozuklukları tedavi ederken çene ortopedisi alt ve üst çenedeki uyumsuzlukları onarmaktadır. Ortodonti ve çene ortopedisi tedavisi her yaştan hasta için uygulanabilir niteliktedir.

Çene Bozuklukları Neden Olur?

Alt ve üst çenede oluşan bozukluklar birbiri arasındaki uyumsuzluğu veya yüz bölgesine göre orantısızlığı içermektedir. Çene bozuklukları kalıtımsal olabildiği gibi sonradan farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle erken diş kayıpları çene şeklinin bozulmasında etkili olmaktadır. Düşme, çarpma ya da darbe alma gibi mekanik travmalar sonradan oluşan çene bozukluklarına yol açmaktadır.  Bebeklerde sık görülen uzun süreli emzik ve biberon kullanımı alt ve üst çenenin olması gerektiği konumdan kaymasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ağız solunumu yapılması çene bozukluklarını oluşturan başka bir nedendir. Son olarak, sürekli olarak yumuşak gıdalar tüketmek bu yüzden çiğneme işlevinin yeterince yerine getirilmemesi de çene bozukluklarına yol açmaktadır. Çünkü sert gıdaların çene gelişiminde uyarıcı etkisi olduğu bilinmekte, çiğneme görevi yapılmadığı takdirde çene gelişiminde sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Çene Bozuklukları Tedavisinin Önemi

Çene bozukluğu teşhisi konulduğu andan itibaren tedavi sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle erken yaşlarda görülen çene bozuklukları, ileriki dönemlerde daha büyük sorunlara yol açmaması amacıyla gerekli müdahalenin yapılması oldukça önemlidir. Çene bozukluğu teşhisi konulmasına rağmen tedavi ertelenirse bozukluğun şiddeti zamanla artmaktadır. Bu yüzden çene bozukluğunun tedavisi daha zor bir hal almakta hatta tedavi edilemeyecek duruma gelmesi bile olasıdır.  Çene kemikleri bulunduğu konumdan dolayı yüzün diğer hatlarını ve yüzde bulunan diğer bölgeleri doğrudan etkilemektedir. Çene bozukluklarında yüz kemikleri direkt olarak olumsuz şekilde etkilenmekte yüzde asimetri gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca burunda deviasyon, gözde aşağı doğru kayma ve telaffuz problemleri gibi hastanın yaşam kalitesini düşürücü sorunları beraberinde getirmektedir.  

Çocuklarda Çene Bozukluğu Tedavisi

Üst ya da alt çenenin gereğinden fazla önde veya geride olması durumunda çene bozuklukları tedavisine başlanması gerekmektedir. Ön bölgede oluşan açıklık da çene kemiklerini ilgilendiren ortopedik bir sorundur. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için çocuklara yönelik çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Çene bozuklukları adına tasarlanan başlık ve yüz maskelerinin kullanımı tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Çene Cerrahisi Nedir?

Alt ve üst çenede oluşan yapı, şekil ve birbiriyle olan ilişki bozukluklarını düzeltmek amacıyla uygulanan yöntemlerin tümü çene cerrahisinin alanıdır. Bir diğer adıyla ortognatik cerrahi, ortodontik tedavi sürecinde yapılan işlemlerin bir kısmını kapsamaktadır. Cerrahi operasyonları ortodontist ve plastik cerrahlar bir arada yürütmektedir. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonlar ağız içinden yapılması sebebiyle hastanın yüzünde herhangi bir ameliyat izi kalmamaktadır.

Çene Ortopedisi ile İlgili Detaylı Bilgi

Çene ortopedisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve çene bozuklukları teşhisi konusunda uzman desteği almak isteyen herkes iletişim bilgilerinden tarafımıza ulaşabilmektedir. Çene cerrahisi gerektiren durumları öğrenmek veya çene yapısındaki düzensizliklerin tedavisi ile ilgili bilgi almak tarafımıza ulaştığınız takdirde mümkün olmaktadır.