Fastbraces Tedavisi

Fastbraces Tedavisiyle Dişleriniz Hemen Düzelir

Diş teli tedavisi uygulanacak olan hastaların öncelikli olarak ilgilendikleri konu tedavi sürecinin ne kadar süreceğidir. Tedavinin bir an önce sonlanmasını isteyen ve arzu ettikleri görünüme kavuşmak isteyen hastalar için fastbraces tedavisi uygulanmaktadır. Hızlı ortodonti tedavisi olan fastbraces, dişleri klasik tedavi süreçlerine göre oldukça çabuk düzelten bir yöntemdir.

Ortodontik bozuklukların düzeltilmesi amacıyla takılan diş tellerinde bulunan klasik braketler iki aşamada tedaviyi sonlandırmaktadır. Ortodontik bir tedavinin ortalama süresi 2 seneyken, fastbraces yöntemi ile bu süre yarıya inmektedir. Klasik braket kullanılan yöntemde öncelikle dişlerin kronları yani ağızdan görünen kısmı daha sonra ise kökleri düzeltilmektedir. Ancak fastbraces yönteminde bu iki işlem aynı anda yapılarak zaman tasarrufu sağlanmaktadır. Fastbraces yönteminde kullanılan self ligating braketlerde farklı bir mekanik bulunmaktadır. Bu sayede aynı anda her iki işlem yapılabilmektedir.

Self Ligating Braketler

Klasik braketlere göre self ligating braketlerin özelliği kendinden kilitli olmasıdır. Yani braketler üzerinde açılır kapanır kapak bulunur ve bu sayede ligatür lastiğine gerek kalmamaktadır.  Self ligating braketlerde ligatür lastiği kullanılmadığı için braket ile ark teli arasında sürtünme kuvveti oldukça azdır. Bu sayede ortodontik kuvvet direkt olarak dişe iletilmekte ve dişteki düzelme işlemi hızlanmaktadır.  Ayrıca self ligating braketler, metal braketlere göre alışılması daha kolaydır ve hastaya rahatsız edici his vermemektedir.

Fastbraces Tedavi Süresi

Klasik yöntemlere göre fastbraces yönteminin kullanılması ortodontik tedavinin süresini oldukça kısaltmaktadır. Ancak ortodontik tedavi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için fastbraces tedavisinin süresi de aynı oranda değişmektedir. Genel olarak fastbraces tedavi süresinin klasik tedaviye göre yarısından da az olduğunu söylemek mümkündür. Fastbraces yöntemi uygulanarak yapılan tedavilerin 10 ila 12 ay arasında tamamlandığı görülmektedir. Bazı ortodontik vakaların tedavisinin ilk haftalarında ciddi düzelmeler olduğu gözlemlenmektedir.

Fastbraces Kimlere Uygulanır?

Süt dişlerinin tamamını döken ve daimi dişlerin çoğunun sürdüğü çocuklarda fastbraces yöntemi uygulanmaya başlanmaktadır. Çocuklar için ortalama 12-13 yaşa denk gelen bu yöntemin uygulanışı erişkin bireyler için de geçerlidir. Özellikle alt ve üst çenesinde yapısal bir problem olmayan, yoğun diş eti sorunu yaşamayan ve dişlerin kapanışında iskelet kaynaklı bir bozukluk olmayan hastalarda fastbraces uygulanabilmektedir.

Fastbraces Tedavi Sonrası Süreç

Hızlı şekilde istenilen sonuca ulaşılan fastbraces yöntemi tamamlandıktan sonra diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi birtakım uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaların amacı elde edilen düzgün dişlerin formunu koruması ve herhangi bir oynama olmamasıdır. Tedavi sonrası uygulamaların yapıldığı döneme pekiştirme dönemi adı verilmektedir. Pekiştirme döneminde, öndeki kesici ve köpek dişlerinin iç kısmına sabitleyici bir tel takılmaktadır. Normal diş telinden farklı olan bu telin yüzeyi çıkıntılı değildir ve hastaya hiçbir rahatsızlık vermemektedir. Pekiştirme döneminde bazı durumlarda ise dişlerin ölçüsü alınarak şeffaf dişlik yapılmaktadır. Şeffaf dişliğin kullanımı genellikle geceleri uyurken olmaktadır.

Fastbraces Yöntemi Hakkında Detaylı Bilgi

Fastbraces yöntemi yani hızlı diş teli tedavisi olmak isteyen hastaların öncelikle bu tedaviyi olmak için uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Tedaviye uygunluk doktor muayenesi sonucunda anlaşılması oldukça kolay bir işlemdir. Fastbraces yöntemi ile ortodonti tedavisi olmayı kabul eden hastaların tedavi süreciyle ilgili sorularını tarafımıza ulaşıldığı takdirde yanıtlamaktayız. Fastbraces fiyatları ve uygulanış hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilmektedir.